Olej konopny – konopia siewna a konopia indyjska

Olej konopny – w naszych domach od stuleci

W ostatnim czasie nastąpił wielki powrót oleju konopnego do naszej codziennej diety. Doceniany przez naszych przodków, na nowo znajduje także uznanie we współczesnej kuchni, która opiera się na produktach naturalnych, wspomagających nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Wiele osób jednak wciąż ma poważny dylemat, czy proponowany w sklepie produkt jest… legalny 😉

Istnieją dwa rodzaje konopi: konopie indyjskie i konopie siewne. Te pierwsze mogą mieć działanie narkotyczne i aktualnie jesteśmy świadkami burzliwej batalii o oficjalne uznanie ich właściwości leczniczych.

Jednak w przypadku oleju konopnego chodzi o konopię siewną, czyli odmianę, która służyła ludziom pod wieloma postaciami przez setki lat i to na wielorakie sposoby: z jej niezwykle wytrzymałych włókien wykonywano liny, nadawały się do wyrobu tkanin, elementów budulca, a ziarna tłoczono na olej. Tak na marginesie – czy wiedzieliście, że w prototypach samochodów Forda wykonanych w 1941 r. karoseria wykonana była właśnie z niesamowicie mocnych włókien tej rośliny? Okazało się, że takie konopne tworzywo jest blisko dziesięć razy bardziej wytrzymałe niż metal!

Olej z konopi siewnej w kuchni

W polskiej kuchni olej konopny doceniono już ok. XVII w., przede wszystkim ze względu na jego przyjemny smak i zapach: delikatna, zielonkawa barwa i lekko orzechowy aromat sprawiają, że olej idealnie komponuje się z sałatkami i surówkami, można nim polać ziemniaki, kaszę i pierogi. Polecany jest także do dresingów, dipów, pesto czy hummusu.

Olej konopny – właściwości i zastosowanie

Dziś, dzięki nauce wiemy, że olej konopny ma niezwykle korzystny stosunek zawartych w nim kwasów Omega 6 do Omega 3, czyli 3:1. Pozwala to na stymulowanie procesów zachodzących w naszym organizmie dzięki właściwościom NNKT, których nie jesteśmy w stanie wytworzyć sami, a których potrzebujemy do prawidłowego funkcjonowania.

Wprowadzenie do diety tłoczonego na zimno oleju z konopi siewnej to gwarancja samych korzyści. Przede wszystkim olej ten wspomaga pracę serca i obniża ciśnienie i poziom cholesterolu, poprawia funkcjonowanie układu krążenia, a tym samym – pracę naczyń krwionośnych. Ma niebagatelny wpływ na naszą odporność, łagodzi stany zapalne stawów i ogólnie działa przeciwbólowo.

Ze względu na zawarte w swoim składzie substancje o działaniu regenerującym i przeciwzapalnym coraz częściej jest składnikiem kosmetyków do pielęgnacji ciała, twarzy i włosów.

Olej konopny, stosowany bezpośrednio na skórę, działa ochronnie i kojąco w stanach zapalnych, podrażnieniach i zmianach skórnych (w przypadku egzemy, łuszczycy i atopowego zapalenia skóry). W gabinetach kosmetycznych i domowych zabiegach pielęgnacyjnych olej konopny znalazł zastosowanie jako preparat nawilżający, zmniejszający przebarwienia i wyrównujący koloryt cery.

Laboratorium Biooil
Brak komentarzy
Opublikowano w:
Blog, Fitoterapia, Olej konopny
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Napisz komentarz