Wiesiołek i olej z wiesiołka – podstawowe informacje
Osobom, które nie znają wiesiołka i jego właściwości, roślina ta kojarzy się przede wszystkim z łąkowym kwiatem. Ta niepozorna i piękna roślina o żółtych kwiatach, kryje w sobie jednak niesamowite właściwości. Do tłoczenia oleju wykorzystywane są twarde i bardzo drobne nasiona. W oleju z wiesiołka natura zamknęła bardzo duże ilości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) takich jak kwas linolowy (LA), kwas gamma-linolenowy (GLA), które są dla naszego organizmu bardzo ważne. Niestety nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować kwasu linolowego, więc konieczna jest suplementacja. Kwas GLA jest szczególnie ważny dla prawidłowego rozwoju młodego człowieka. Warto uzupełnić informację o fakt, że w oleju z wiesiołka znajdziemy również inne cenne kwasy tłuszczowe takie jak kwas oleinowy, kwas palmitynowy czy kwas stearynowy. Tłoczony na zimno olej z wiesiołka to również naturalne źródło fitosteroli, białek, witaminy E, cynku, magnezu, selenu i wapnia.
Olej z wiesiołka w kosmetyce
Olej z wiesiołka jest bardzo cenionym olejem w kosmetyce. Ma on znakomite właściwości nawilżające, wzmacnia barierę ochronną skóry, uelastycznia ją oraz reguluje pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu jest wskazany również do cery tłustej. Olej z wiesiołka dodaje się do kremów przeciwzmarszczkowych, maseczek do włosów, olejków do masażu oraz do kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery suchej i wrażliwej.
Olej z nasion wiesiołka od wielu lat jest jednym z najcenniejszych naturalnych składników kosmetycznych. Stanowi on bazę wielu kosmetyków – zarówno tych na bazie wyłącznie naturalnych składników, jak i takich z komponentami chemicznymi.
Olejowi z wiesiołka i zawartym w nim kwasom tłuszczowym przypisuje się właściwości nawilżające i odżywcze – olej z wiesiołka bardzo dobrze wpływa na skórę – zapewnia dobrą kondycję naskórka, utrzymuje jędrność i właściwe napięcie.
Olej z wiesiołka na włosy
Ze względu na specyficzny profil kwasów tłuszczowych, olej z wiesiołka to znakomita propozycja do codziennej pielęgnacji skóry głowy i włosów. Olej z wiesiołka można zastosować samodzielnie, np. do olejowania włosów na mokro, sucho lub jako wcierkę w skórę głowy. Można również olej z wiesiołka połączyć z ulubioną maseczką lub odżywką do włosów.
Olej z wiesiołka jest oceniany przez fitoterapeutów i dietetyków, jako tłuszcz bardzo pożądany w diecie. Szczególnie poleca się go osobom z obniżoną odpornością, planującym dziecko oraz jako wsparcie w problemach natury kobiecej.
Olej z wiesiołka w kuchni
Tłoczony na zimno olej z wiesiołka kulinarnie można wykorzystywać wyłącznie na zimno. Można dodać go do sałatek ze świeżych warzyw i owoców, do smoothies i koktajli lub na przykład do owsianki.
Piśmiennictwo
Janas R., Grzesik M., Możliwości zastosowania wybranych preparatów biologicznych w ekologicznej uprawie roślin prozdrowotnych, [w:] „Journal of Research and Applications in Agricultural Engineering”, 2011, Vol. 56 (3), s.152-157.
Kondratowicz-Pietruszka E., Charakterystyka profilu kwasów tłuszczowych wybranych olejów roślinnych, [w:] „Zeszyty Naukowe nr 841”, 2010, nr 841, s. 49-63.
Kaźmierska A., Bolesławska I., Przysławski J., Wpływ wielonienasyconych kwasów tłuszczowych na skórę ze szczególnym uwzględnieniem kwasu gamma-linolenowego, [w:] „Nauka Przyroda Technologie”, 2017, Tom 11, Zeszyt 3, s.245-252.
Łoźna K., Kita A., Styczyńska M., Biernat J., Skład kwasów tłuszczowych olejów zalecanych w profilaktyce chorób cywilizacyjnych, [w:] „Problemy Higieny i Epidemiologii”, 2012, Nr 93 (4), s.871-875.
Wydro D., Kwas gamma-linolenowy (GLA) – suplement niezbędny, [w:] „Academy of Aesthetic and Anti-Aging Medicine”, 2015, Tom 1, s.56-66.