Rokitnik – roślina pełna dobroczynnych właściwości
Rokitnik to roślina, która cechuje się wysoką wartością odżywczą oraz wielością składników bioaktywnych, z których najcenniejsze są antyoksydanty. Rokitnik zwyczajny (nazwa systemowa) to roślina, której wiele części wykorzystywanych jest przez człowieka. Z naszego punktu widzenia, najcenniejsze są owoce rokitnika, które pełne są witamin, nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin ( C, E, B2, B6, B12), składników mineralnych (takich jak wapń, żelazo magnez, potas, miedź, cynk).
Olej z rokitnika stanowi bogate źródło cennych kwasów tłuszczowych z grup omega-3 (kwas linolenowy), omega-6 (kwas linolowy), kwasu oleinowego i palmitynowego.
Rokitnik dla urody
Owoce rokitnika wykorzystywane są z powodzeniem w branży urodowej, do produkcji kosmetyków i fitokosmetyków. Rokitnik i jego przetwory doskonale sprawdzają się przy oparzeniach termicznych, odmrożeniach, podrażnieniach i uszkodzeniach skóry. Bardzo dobrze nawilża i odżywia skórę. Olejowi z rokitnika przypisuje się działanie ochronne przed promieniowaniem UVA i UVB.
Olej rokitnikowy idealnie nada się do pielęgnacji skóry suchej, szorskiej, zniszczonej.
Olej rokitnikowy w kuchni – jak wykorzystać olej z rokitnika kulinarnie?
Olej z rokitnika marki Laboratorium Biooil jest tłoczony na zimno, nie jest poddawany rafinacji – aby zachować pełnię właściwości odżywczych oleju, nie należy poddawać go obróbce cieplnej. W związku z tym warto używać go na zimno, np. do sałatek, surówek, sosów, dipów, pesto, jak również do smoothie i koktajli.
Można podać go również do zupy, kaszy czy makaronu, jednak bezpośrednio przed spożyciem, na talerz z potrawą.
Wyjątkowy i niepowtarzalny smak oleju z rokitnika sprawia, że często bywa on “podjadany” z pieczywem, zupełnie jak oliwa.