Olej rydzowy znany jest nam od dawna – był popularny na wsiach jeszcze za czasów naszych babć, w pierwszej połowie XX wieku – był wówczas tłuszczem powszechnego użycia, a najpopularniejszą chyba potrawą były śledzie w oleju rydzowym. Dzisiaj powoli olej z lnianki wraca do łask i na nowo zdobywa popularność. Uczymy się na nowo doceniać dobra płynące prosto z natury – zwłaszcza, gdy są tak smaczne i cenne jak olej rydzowy.
Jak wygląda olej rydzowy?
Czy olej rydzowy jest rudy? Może być. Wszystko zależy od odmiany lnicznika oraz kondycji nasion. Przyjmuje się, że olej rydzowy jest złotawy, ale może przyjmować również barwy ciemnopomarańczowe, czerwono-brązowe czy nawet złoto-zielone. Kolor oleju w dużej mierze zawdzięcza się glebie, na której rósł lnicznik oraz składnikom pokarmowym do jakich dostęp miała roślina, a także odmianie lnianki – jarej lub ozimej.
Jak smakuje olej z lnianki?
Największy urok i sekret oleju rydzowego tkwi właśnie w jego niesamowitym smaku. Olej rydzowy jest bardzo wyrazisty w smaku – daje się w nim wyczuć aromaty cebuli, gorczycy, a momentami nawet orzechów.
Olej rydzowy – skład
W składzie oleju z lnianki czyli oleju rydzowego znajdziemy przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe – połowa z nich to wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega (omega-3, omega-6) czyli kwas alfalinolenowy i kwas linolowy. Drugą co do wielkości grupą składników są tłuszcze jednonienasycone takie jak kwas oleinowy, erukowy i ikozenowy.
Olej rydzowy to również doskonałe źródło naturalnych witamin takich jak: witamina E, witamina A i witamina B.
Stosowanie oleju z lnianki
Olej z lnianki marki Laboratorium Biooil został wytłoczony na zimno. Jest olejem nierafinowanym i nieoczyszczonym, dzięki czemu zachował pełnię właściwości nasion z których go wytłoczono. W związku z tym, należy spożywać go wyłącznie na zimno, bez podgrzewania. W przypadku oleju rydzowego zastosowanie go na zimno niesie za sobą szereg możliwości kulinarnych – olej o charakterystycznym smaku doskonale uzupełni kompozycje sałatkowe, surówki, pasty warzywne, pasty twarogowe. Może stanowić również znakomitą bazę sosów sałatkowych.
Przechowywanie oleju rydzowego
Olej rydzowy powinien być przechowywany w ciemnym i chłodnym miejscu. Warto taki olej przechowywać w lodówce w temperaturze ok. 4-10 stopni Celsjusza.
Olej rydzowy, a olej lniany
Olej rydzowy zwany także olejem z lnianki często bywa porównywany z olejem lnianym – mówi się bowiem, że lnicznik to brat lnu. W rzeczywistości jednak lnicznikowi bliżej jest do rzepaku, aniżeli do lnu. Olej rydzowy ma jednak z olejem lnianym nieco wspólnego – podobieństwem jest przede wszystkim wysoka zawartość kwasów tłuszczowych omega-3.