Olejki eteryczne stanowią prawdziwe bogactwo naturalne – są to koncentraty esencji zapachów roślinnych – kwiatów, drzew, owoców, ziół, korzeni. Stosowane na świecie od wielu lat – kiedyś wykorzystywane jako leki i kosmetyki, dziś stosowane głównie jako dodatek do produkcji kosmetyków, perfum, środków higieny domu oraz cieszącej się coraz większą popularnością – aromaterapii. Przewagą naturalnych olejków eterycznych nad chemicznymi i sztucznymi dodatkami jest nie tylko ich naturalność i bezpieczeństwo, ale przede wszystkim trwałość i realny prawdziwy intensywny zapach, a nie jego imitacja.
Struktura molekularna olejków eterycznych jest bardzo złożona – z tego też powodu, współczesne koncerny farmaceutyczne, kosmetyczne, przemysłowe znajdują dla olejków eterycznych coraz to nowsze zastosowania. Również medycyna alternatywna i szeroko pojęta naturoterapia często korzysta z olejków eterycznych. Choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, olejki eteryczne są elementem wielu leków farmakologicznych, którym nadają zapach, smak, moc leczniczą (oczywiście w odpowiednich rozcieńczonych stężeniach).
Olejki eteryczne w domowym zaciszu, poza stosowaniem ich do aromaterapii, warto wykorzystywać również do produkcji domowych kosmetyków. Idealnie wzbogacą skład domowego mydełka, szamponu, a nawet posłużą jako nuta zapachowa do przygotowania płynu do płukania i prania.
Coraz częściej stosuje się olejki eteryczne także w ogrodzie, jako środek na przyciągnięcie owadów lub wręcz przeciwnie – odstraszenie szkodników. Ogromną zaletą zastosowania takich środków w ogrodzie jest fakt, że są to produkty w 100% naturalne i nieszkodliwe dla środowiska, pod warunkiem zastosowania odpowiedniego stężenia. Nie od dziś wiadomo, że olejek lawendowy czy lemongrasowy skutecznie odstraszają mole i komary.
Co to jest aromaterapia?
Aromaterapia jest metodą terapii naturalnej, która polega na wprowadzeniu olejków eterycznych do organizmu poprzez drogi oddechowe (inhalacje, wąchanie) lub skórę (masaże, kosmetyki, kompresy). Zabiegi z zakresu aromaterapii, ze względu na silne stężenie olejków eterycznych powinny być prowadzone wyłącznie przez wykwalifikowany personel.
Historia aromaterapii sięga czasów starożytnych – szczególnie dużą wiedzę o zastosowaniu naturalnych olejków eterycznych zawdzięczamy medycynie ajurwedyjskiej. Hipokrates, uważany za ojca medycyny, w swoich naukach zalecał dodawanie olejków do masaży oraz kąpieli, z kolei Teofrast z Eresos napisał traktat ‘Co się tyczy zapachów’ który stanowi prawdziwe podwaliny do wiedzy o współczesnej aromaterapii. Badania nad leczniczymi właściwościami olejków eterycznych prowadzone były już na początku XX wieku.
Skąd pochodzą olejki eteryczne?
Olejki eteryczne mogą znajdować się we wszystkich częściach rośliny – w jej kwiatach, nasionach, korzeniach, liściach, łodygach czy w przypadku drzew – w korze. Co ciekawe, w niektórych roślinach znajduje się nawet kilka różnych olejków eterycznych.
Jak pozyskuje się olejki eteryczne?
Istnieją trzy najpopularniejsze metody pozyskiwania olejków eterycznych. Pierwszą i jednocześnie najpopularniejszą metodą jest destylacja parowa. Kolejną, stosowaną dużo rzadziej jest pozyskiwanie poprzez ekstrakcję rozpuszczalnikami organicznymi. Ostatnią, stosowaną głównie w przypadku olejków cytrusowych jest tłoczenie.