Co warto wiedzieć o oleju rydzowym?

Olej rydzowy, zwany również olejem z lnianki to prawdziwy hit w polskich domach. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na swój niesamowity niepowtarzalny smak, którego nie da się pomylić z żadnym innym olejem.

Co to jest olej rydzowy?

Olej rydzowy, który na rynku występuje również pod nazwami:

  • Olej z lnianki
  • Olej z lnicznika siewnego
  • Olej z rydzu
  • Olej ryżykowy

To tłuszcz roślinny, który powstaje zwykle w procesie tłoczenia na zimno nasion lnicznika siewnego (lnianki). W przypadku firmy Laboratorium Biooil, olej ten jest olejem nierafinowanym – oznacza to, że po tłoczeniu na zimno nie jest poddawany obróbce cieplnej czy chemicznej – do szklanych butelek trafia całe dobro natury. Dlaczego właśnie olej rydzowy? Niektórzy twierdzą, że jest to odniesienie do koloru nasion lnicznika, które rzeczywiście są rudawe i mogą przypominać kolor grzybów (rydzów). Oczywiście lnianka nie ma nic wspólnego z grzybami – o wiele więcej ma wspólnego z rzepakiem – lnicznik jest z nim blisko spokrewniony. Każdy baczny obserwator zauważy podobieństwo samych roślin w budowie i kolorze kwiatów.

Olej rydzowy znany jest przede wszystkim w Polsce – to tu został spopularyzowany i to dla Polaków jest póki co najcenniejszy – w Europie wciąż zyskuje na popularności, jednak czasy świetności ma jeszcze przed sobą. Lnicznik jest jedną z najstarszych hodowanych w naszym kraju roślin oleistych, a sam olej z lnianki znalazł się nawet na liście tradycyjnych produktów Wielkopolski.

Jak wygląda i jak smakuje olej rydzowy?

Olej rydzowy (z lnianki) może przyjmować różne barwy (w zależności od odmiany lnianki i od gleby w jakiej była hodowana) – od złoto-żółtej po czerwonobrunatną. Olej jest klarowny, jednak na dnie butelki może pojawić się delikatny osad – jest to zupełnie naturalne zjawisko.

O smaku oleju rydzowego krążą prawdziwe legendy – a jak wiadomo, w każdej jest trochę prawdy. W rzeczywistości jednak każde podniebienie wyczuje inne nuty smakowe  – najczęściej smak oleju rydzowego przyrównywany jest do posmaku cebuli, gorczycy, czasami orzechów. Wiele osób uważa, że olej rydzowy przypomina w smaku olej lniany, jednak jest zdecydowanie łagodniejszy. Jak smakuje olej rydzowy? Jest tylko jeden sposób, żeby się przekonać – po prostu trzeba go spróbować!

Bogactwo NNKT w oleju z lnianki

Olej rydzowy jest tłuszczem docenianym nie tylko ze względu na swój niecodzienny smak, ale również ze względu na bogactwo niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (ok. 90% całego tłuszczu w oleju rydzowym to kwasy nienasycone). Połowę nienasyconych kwasów tłuszczowych stanowią cenne dla naszego zdrowia kwasy omega-3 i omega-6. Olej z lnianki zawiera niewiele nasyconych kwasów tłuszczowych – jest ich mniej niż 10% – stawia to olej z lnianki w czołówce olejów cechujących się niską zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych.

Olej rydzowy doceniany jest również ze względu na występujące w nim naturalne witaminy takie jak witamina A, witamina E czy witamina B.

Jak stosować olej rydzowy (z lnianki)?

Olej rydzowy, który był wytłoczony na zimno, należy stosować wyłącznie na zimno. Oznacza to, że jeśli chcemy zachować jego cenne właściwości, nie możemy poddawać go obróbce termicznej. Innymi słowy: nie smażymy na nim, nie gotujemy, nie używamy do pieczenia czy duszenia. Jedynym wyjątkiem jest podanie oleju bezpośrednio na talerz, tuż przed skonsumowaniem potrawy – wówczas można podać taki olej do zupy czy ugotowanych na parze warzyw.

Olej  rydzowy ma wiele zastosowań – ze względu na swój ciekawy smak, można wykorzystać go do podkreślenia smaku wielu potraw. Idealnie nada się do przygotowania na jego bazie sosów sałatkowych, jako dodatek do surówki, do przygotowania past i pasztetów na zimno. Możesz także przygotować pesto z oleju rydzowego i ulubionych ziół czy orzechów.

Niegdyś, gdy olej rydzowy święcił tryumfy na polskiej wsi, jadano go głównie jako dodatek do gotowanej kaszy, ziemniaków, jako omastę do maczania pieczywa. Często przygotowywano również pastę twarogową (podobną do pasty dr Budwig) na bazie białego sera, cebuli i oleju rydzowego.

Dawkowanie oleju rydzowego – ile oleju z lnianki można jeść?

Olej z lnianki warto stosować naprzemiennie z innymi zdrowymi tłuszczami – zdrowa dieta powinna nie tylko być odpowiednio zbilansowana, ale i zróżnicowana pod względem smaków, kolorów, konsystencji. Optymalną dawką oleju rydzowego będzie 1-2 łyżki stołowe oleju dziennie.

Olej rydzowy – przechowywanie

Pamiętajmy o tym, aby dobrze przechowywać olej rydzowy. Nieprawidłowo przechowywany może szybko stracić swoje cenne naturalne właściwości i zjełczeć. Zalecamy przechowywanie oleju w lodówce, w temperaturze 4-10 stopni Celsjusza.

Laboratorium Biooil
Brak komentarzy
Opublikowano w:
Blog, Olej rydzowy / z lnianki
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Napisz komentarz