Jak grillować zdrowo?

Sezon grillowy w pełni! Jedzenie na wolnym powietrzu sprzyja zjadaniu większych porcji – jemy wówczas zdecydowanie więcej mięsa, niż przy okazji normalnego obiadu. Jak grillować zdrowo i smacznie? Co położyć na ruszcie? Z czym łączyć grillowane mięso? Jak urozmaicić grilla, by każdy znalazł coś dla siebie?

Grillowanie to obróbka cieplna, którą człowiek opanował tysiące lat temu – gdy tylko zapanował nad ogniem. Grillowanie jest w pełni bezpieczną formą przygotowywania posiłków, pod warunkiem, że przestrzega się pewnych zaleceń. Grillowanie na grillu opalanym drewnem nie powinno jednak być codziennym rytuałem – grillowanie na patelni czy na grillu elektrycznym to zupełnie inna sprawa. W trakcie grillowania, z grillowego dymu do jedzenia mogą przedostawać się niewielkie ilości szkodliwych substancji, które jednorazowo na pewno nam nie zaszkodzą, jednak gdyby były codziennością, moglibyśmy źle się po takich potrawach czuć.

Jak grillować zdrowo?

Przede wszystkim nie nad ogniem, a nad żarem. Opiekanie mięs, kiełbasy czy nawet warzyw bezpośrednio w płomieniach jest bardzo kiepskim pomysłem. W trakcie grillowania, z grillowanych mięs czy kiełbas wytapiają się tłuszcze – w wyniku spalenia się takiego tłuszczu, który spada na rozżarzony węgiel, powstają wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, które są rakotwórcze. To właśnie dlatego należy grillować nie w ogniu, a nad żarem, i nie codziennie, a raz w tygodniu czy nawet raz na dwa tygodnie. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest używanie koszyczków ze stali nierdzewnej do grillowania, które ograniczą ilość oparów przenikających do mięsa na ruszcie.

Czyszczenie grilla – o tym nie zapominaj!

Wielu zwolenników grillowania nie myśli o czyszczeniu i konserwacji grilla, a przecież na nim, tak samo jak na garnkach i naczyniach odkłada się brud i niebezpieczne substancje, chociażby te ze spalonego tłuszczu. Grill powinien być czyszczony regularnie, najlepiej przed każdym użyciem, podobnie jak kratka do grilla (ruszt).

Jakie mięso najlepsze dla grilla?

Fani grillowania nie wyobrażają sobie uczty bez karkówki z grilla. Oczywiście będzie to jedno z najsmaczniejszych mięs (ponieważ zawiera dużo tłuszczu, i ugrillowane będzie bardzo soczyste) – najzdrowsze jednak będą mięsa i kiełbasy z chudego mięsa takie jak pierś z kurczaka czy indyka. Warto również grillować ryby, które zawierają duże ilości zdrowych tłuszczy – ryby należy grillować w folii aluminiowej.

Grillowane warzywa

Ruszt lubi się z warzywami. Warto grillować warzywa chociażby dlatego, że w przeciwieństwie do warzyw gotowanych, w trakcie grillowania nie tracą tylu witamin, ile w trakcie gotowania (w trakcie gotowania tracą większość witamin rozpuszczalnych w wodzie). Poza tym, grillowane warzywa smakują wyśmienicie. Co możemy grillować? Niemal wszystko – najlepiej smakują grillowana cukinia, bakłażan, papryka, dynia, kukurydza (w kolbie), pieczarki, różyczki brokuła. Można grillować też cebulę, jednak w związku z tym, że jest ciężkostrawna, nie zaleca się dużej ilości grillowanej cebuli.

Grillowane owoce na deser

Czy próbowaliście kiedykolwiek grillowanych owoców? No właśnie – wielu Polaków zapomina o tym, że zamiast ciasta czy lodów, po grillowaniu na działce czy w ogrodzie, na deser można zjeść pyszne grillowane owoce. Bez cukru, bez dodatków – tylko owoce prosto z rusztu. Jakie owoce grillować? Do pieczenia na ruszcie świetnie nadają się świeże brzoskwinie, banany w skórze, twarde jabłka i gruszki, plastry ananasa. Przy grillowaniu owoców należy pamiętać, że są one bardzo delikatne i większość z nich w dużej mierze składa się z wody, dlatego nie grillujemy ich zbyt długo.

Olej z ostropestu Laboratorium BiooilSałatki na grilla – zdrowy olej z ostropestu pomoże z trawieniem

Nie zapominajmy, że grillowanie to nie tylko mięso. Dla urozmaicenia posiłku, aby był to pełnowartościowy obiad lub kolacja, warto pomyśleć o przygotowaniu zdrowej sałaty. Jeżeli spodziewamy się większej ilości gości, którzy razem z nami będą celebrować jedzenie na świeżym powietrzu, warto przygotować nawet kilka sałatek – obowiązkowo ze świeżych warzyw. Świeże warzywa są lekkie, chrupiące i orzeźwiające – podane z upieczonym mięsem podkreślą jego smak, a całość spełni funkcję pełnowartościowego obiadu.

Przygotowując sałatki na grilla warto zadbać o odpowiedni dressing do sałaty – do przygotowania dressingu zalecamy wykorzystywanie olejów tłoczonych na zimno, miodu, soków owocowych i świeżych ziół. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie jako bazy dressingu oleju z ostropestu, który wesprze wątrobę, która będzie musiała poradzić sobie z trawieniem większej ilości tłuszczu. Oleje lniane smakowe znakomicie uzupełnią warzywne kompozycje i nadadzą sałatkom nowego wymiaru.

 

Laboratorium Biooil
Brak komentarzy
Opublikowano w:
Blog, Kulinaria
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Napisz komentarz