Konopia siewna czyli superfoods

Nazwa super foods jest należna produktom, które niemal w całości zaspokajają zapotrzebowanie organizmu na witaminy, minerały i wartości odżywcze. I właśnie nasiona konopi są jednymi z najlepszych superfoods na tej planecie. Współczesna nauka potwierdza, że… nasiona konopi siewnej zawierają w sobie niemal wszystko!

Konopie siewne: czy są nam niezbędne?

Jak sama nazwa wskazuje, musimy w naszej diecie przyjmować Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe. Nie potrafimy wytworzyć ich sami, dlatego poszukujemy ich najbogatszych źródeł w naturze. Same kwasy Omega to nie wszystko. Ważny jest ich wzajemny, optymalny stosunek Omega 6 do Omega 3. Zleca się, aby wynosił on 3:1 i właśnie takim stosunkiem mogą pochwalić się konopie siewne.

Konopie siewne…

… są źródłem doskonale zbilansowanych kwasów tłuszczowych, białka, błonnika oraz minerałów i to w formie zapewniającej najlepszą przyswajalność. Prowadząc dobrze zbilansowaną dietę należy pamiętać, że nasze ciało przyswaja składniki odżywcze odpowiednio z kwasami, białkami, witaminami, minerałami. Konopie mają wszystkie te substancje, wyprzedzając inne pokarmy, bogate w minerały, ale o dużo gorszej przyswajalności.

Konopie siewne czy… czyli z czego tłoczymy olej konopny

Właściwości wspomagające nasze organizmy i znane nam od wieków posiadają nasiona konopi siewnych. Nawet jeżeli na etykietach czy w materiałach informacyjnych pojawiają się charakterystyczne (!) liście – nie dajmy się zwieść. O konopie indyjskie, o łudząco podobnych liściach, wciąż toczy się batalia, czy uznać je za legalny specyfik leczniczy. Tak czy inaczej: obecnie dozwolone są produkty spożywcze, pochodzące wyłącznie od konopi siewnych. Do przetwórstwa wykorzystywane są przede wszystkim nasiona (z włókien – notabene niezwykle wytrzymałych – można wykonać liny, sznury lub tkaniny).

Olej z konopi siewnej

… to jedna z propozycji wykorzystania dobrodziejstw natury, zawartych w nasionach tej rośliny. Tłoczony na zimno olej z konopi siewnych to przyjemny, lekko orzechowy smak i wspaniały aromat. Warto wprowadzić go do koktajli i soków (ułatwi rozpuszczanie i przyswajanie witamin zawartych w owocach i warzywach). Doskonale komponuje się także z sałatkami, surówkami i przekąskami na zimno.

Olej z konopi siewnych dla zdrowia

O dobroczynnych właściwościach oleju z konopi siewnych napisano już wiele. Warto skorzystać z wiedzy dietetyka, który wskaże nam najważniejsze aspekty żywienia, wspomagające nasze dobre samopoczucie. Pewne jest, że codzienna dieta powinna obfitować w produkty w pełni naturalne. Już Hipokrates zalecał, aby „Lekarstwo było pożywieniem, a pożywienie lekarstwem.

Laboratorium Biooil
Brak komentarzy
Opublikowano w:
Blog, Fitoterapia, Olej konopny
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Napisz komentarz