Olej z ostropestu na włosy

Piękne i zdrowe włosy to marzenie wielu z nas – niestety coraz częściej borykamy się z problemami takimi jak kiepska kondycja włosa, suche, matowe, szybko przetłuszczające się włosy. W wielu przypadkach wynika to z niewłaściwej pielęgnacji oraz trybu życia – zanieczyszczenia czyhające na nas na każdym rogu, kosmetyki nafaszerowane chemią czy wreszcie żywność kiepskiej jakości. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? W jaki sposób przywrócić włosom blask i nadać im pięknego, zdrowego wyglądu? Sięgnąć po dobra natury! Jednym z nich jest… olej z ostropestu.

Słysząc olej z ostropestu na myśl przychodzi nam głównie dieta wątrobowa czy sylimaryna, które są kojarzone z ostropestem. A co jeśli ostropest ma również fantastyczne właściwości kosmetyczne? Przekonajmy się!

Ostropest – czym jest

Ostropest to roślina, która rośnie dziko oraz w uprawie zorganizowanej. Z wyglądu przypomina popularny łąkowy chwast potocznie zwany ostem. Dorodne odmiany ostropestu plamistego mogą osiągnąć nawet 2 metry wysokości. Ostropest charakteryzuje się pięknym purpurowym kwiatostanem, rosnącym na szczycie długiej prostej łodygi.

Kosmetyczne właściwości ostropestu

Ostropestowi – poza walorami odżywczymi – przypisuje się również liczne walory kosmetyczne. Doskonale sprawdza się jako naturalny środek nawilżający i regenerujący. Stosowany na skórę przynosi jej zdrowy wygląd, nadaje blasku. Okazuje się jednak, że olej z ostropestu z powodzeniem można zastosować również…. na włosy!

Regularne olejowanie włosów olejem z ostropestu z pewnością poprawi ich kondycję – zmniejszy łamliwość, nawilży, odżywi. Co więcej, poprawi stan skóry głowy.

Olej z ostropestu na włosy – od środka i na zewnątrz

Aby wzmocnić efekt działania oleju z ostropestu, warto stosować go zarówno zewnętrznie, kosmetycznie, jak i włączyć do codziennej diety, aby dostarczyć organizmowi cennych składników również od środka.

Olej z ostropestu tłoczony jest z nasion, charakteryzuje się jasno-słomkowym kolorem i bardzo delikatnym zapachem. W smaku niektórym przypomina ledwie wyczuwalne orzechy. Konsystencja oleju z ostropestu jest przyjemna – nie jest on zbyt gęsty, ale też nie jest rzadki – pozwala to bez trudu na nałożenie oleju na włosy, wtarcie w skórę głowy, a także na końcówki włosów.

Nasiona ostropestu obfitują w liczne witaminy takie jak wit. C, K, B2, D, E. Olej z ostropestu jest źródłem cennych kwasów tłuszczowych, w tym kwasu linolenowego, który jest szczególnie cenny w przypadku włosów bardzo suchych.

Naturalne oleje roślinne są chętnie wykorzystywane do pielęgnacji skóry i włosów – można stosować je samodzielnie, jak również jako dodatek do gotowych kosmetyków naturalnych oraz jako bazę własnoręcznie przygotowywanych kremów, maseczek, szamponów etc.

Olej z ostropestu znakomicie nadaje się do olejowania na sucho, olejowania na mokro, olejowania końcówek, wcierek w skórę głowy.

Jaki olej z ostropestu jest najlepszy?

Zarówno do stosowania wewnętrznego, jak i stosowania kosmetycznego (na zewnątrz) należy wybierać olej z ostropestu dobrej jakości i z pewnego źródła. Warto wybierać olej z pierwszego tłoczenia, który powstał w wyniku tłoczenia na zimno – tylko wówczas zachowa cenne składniki ukryte w nasionach ostropestu. Oleje rafinowane i przetworzone są pozbawione naturalnych właściwości roślin z których powstały.

Stawiajmy na oleje sprawdzonych producentów, w szklanych ciemnych butelkach, które zapewnią im świeżość na dłużej.

Olej z ostropestu kosmetyczny jest bardzo wydajny – 50 ml powinno wystarczyć na  co najmniej 2 miesiące stosowania biorąc pod uwagę kurację na włosy i skórę twarzy.

Olej spożywczy z ostropestu podobnie – wybierajmy ten najświeższy, abyśmy jak najdłużej mogli cieszyć się jego cennymi właściwościami.

Laboratorium Biooil
Brak komentarzy
Opublikowano w:
Blog, Kosmetyki naturalne, Olej z ostropestu
Udostępnij
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Napisz komentarz