Olej z pestek dyni w diecie człowieka

Olej z pestek dyni to produkt coraz chętniej wybierany przez polskich konsumentów. Fantastyczny smak, aromat, mnogość zastosowań, a do tego prawdziwe bogactwo witamin i minerałów – czy można go nie lubić? Chyba nie 🙂

Olej dyniowy tłoczony na zimno

Tłuszcz z pestek dyni zwykle tłoczony jest na zimno, z odrobinę podgrzanych wcześniej pestek dyni, co pozwala na wydobycie z nich fantastycznego zapachu i lekko orzechowego smaku.Tylko taka metoda tłoczenia (na zimno) pozwala na zachowanie naturalnych właściwości i składników drzemiących w pestkach dyni.

Jak smakuje olej z dyni

Olej dyniowy charakteryzuje się zwykle ciemno-zieloną barwą. Dobrej jakości olej jest gęsty, ma ciężką konsystencję – między innymi dlatego tak chętnie używa się go jako samodzielnego 'sosu’ do wielu potraw. W składzie oleju dyniowego znajdziemy różne nienasycone kwasy tłuszczowe,  fitosterole, skwalen, kwasy fenolowe, tokoferole i liczne barwniki roślinne. Po tych składnikach możemy oczekiwać wielu korzystnych wpływów na organizm człowieka. I tak na przykład, nienasycone kwasy tłuszczowe pomogą zachować prawidłowy profil lipidowy w organizmie, fitosterole przeciwdziałają hipercholesterolemii, a kwasy fenolowe opóźniają procesy starzenia i stawiają czoła wolnym rodnikom.

Smak, aromat oraz rzecz najważniejsza – zawartość cennych składników – czyli ogólnie przyjęta jakość oleju zależy w głównej mierze od surowca. Pesta dyni pestce nierówna, a znalezienie dobrej i cennej biologicznie pestki bywa trudnym zadaniem. W Laboratorium Biooil stawiamy wyłącznie na surowce najwyższej jakości – nie tłoczymy z 'pierwszego lepszego’ surowca, który spełnia podstawowe wymagania. Poszukujemy tych najlepszych, tych, które pozwolą nam wyciągnąć z pestki dyni to, co najwspanialsze. Nasz surowiec nie tylko musi spełniać normy bezpieczeństwa, ale też musi dawać gwarancję odpowiedniego smaku, aromatu czy naturalnej barwy oleju.

Skład oleju dyniowego

Olej warto stosować nie tylko jako suplement diety czy „naturalny lek” w formie oleju w kubeczku czy na łóżeczku. Dzięki niesamowitym walorom smakowym, świetnie sprawdzi się w różnych potrawach. warto dodać go do sałatki, surówko, zrobić na jego bazie pesto. Co ciekawe, olej ten w wielu krajach Zachodniej Europy używany jest jako sos do deserów na zimno, np. do lodów czy jako dodatek do koktajli.

Nasiona dyni czyli inaczej pestki dyni już same w sobie stanowią prawdziwą skarbnicę witamin i składników odżywczych – zawierają sporo tłuszczu, białka, ale i odrobinę węglowodanów. Znajdziemy w nich także liczne witaminy, takie jak kwas foliowy, niacyna, witamina A, C, E czy składniki mineralne takie jak cynk, selen, mangan, magnez, fosfor, żelazo, miedź, wapń, potas i sód.

 

Wpis blogowy przygotowany w oparciu o artykuł naukowy:  Antoniewska A., Adamska A., Rutkowska J., Zielińska M., Olej z nasion dyni jako źródło cennych składników w diecie człowieka, [w:] „Probl. Hig. Epidemiol”, 2017, nr 98(1), s. 17-22. (dostęp: 12.08.2019, źródło: https://www.phie.pl/pdf/phe-2017/phe-2017-1-017.pdf)

Laboratorium Biooil
Brak komentarzy
Opublikowano w:
Blog, Fitoterapia, Olej z pestek dyni
Udostępnij
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Napisz komentarz