Rzepak – co warto o nim wiedzieć?

Rzepak – Oliwa Północy

Rzepak to prawdopodobnie jedna z najpopularniejszych roślin oleistych w Polsce. Olej rzepakowy znamy głównie w formie popularnego rafinatu do smażenia, który nie ma smaku i jest tani. Czy właśnie tak powinniśmy kojarzyć złocisty rzepak, który jest naszym naturalnym dobrodziejstwem? Olej otrzymywany z rzepaku jest bardzo cennym i wartościowym dla naszego zdrowia tłuszczem – powinniśmy wiedzieć o nim zdecydowanie więcej!

Rzepak – skąd pochodzi i gdzie jest uprawiany

Rzepak uprawiany jest przede wszystkim w Europie i Azji. Jest rośliną, którą w Polsce rozpoznaje każdy – od małego brzdąca po seniora. Połacie rzepakowych pól rozciągają się na całej szerokości geograficznej Polski.  Na ziemiach polskich rzepak pojawił się mniej więcej w XVI wieku.

Co ciekawe, a o czym wie niewielu użytkowników produktów rzepakowych, rzepak jest… odmianą kapusty! Powstał najpewniej jako skrzyżowanie kapusty właściwej z kapustą warzywną. Tym co uchodzi za znak rozpoznawczy rzepaku są jego piękne złociście żółte kwiaty, czteropłatkowe, które formują się w piękne grona. Łodygi rzepaku mogą osiągać wysokość nawet do około 1,5 metra.

Polska przoduje w produkcji rzepaku – zbiory bywają rekordowe. Rzepak (w zależności od odmiany) jest rośliną jednoroczną lub dwuletnią – siew następuje zwykle w sierpniu. Rzepak kiełkuje bardzo szybko, choć żółte kwiaty pokazują się dopiero na przełomie kwietnia i maja. Wbrew powszechnie panującej błędnej opinii, rzepak wcale nie jest rośliną łatwą w uprawie. Poza tym, że potrzebuje gleby żyznej, bogatej w próchnicę oraz wapń, wymaga szczególnej opieki i doglądania przez cały czas. Zbiory rzepaku zwykle mają miejsce w sierpniu – trwają nawet do 45 dni!

Rzepak – skład tłuszczowy

Na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci, rośliny oleiste poddawane były różnym testom i badaniom, głównie na zawartość cennych dla zdrowia niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Głośno było także o niechlubnym kwasie erukowym (spożywany w dużych ilościach mógł mieć negatywny wpływ na zdrowie), którego sporo było w rzepaku w  tradycyjnych starych odmianach – uprawiane dzisiaj odmiany są wolne niemal zupełnie od kwasu erukowego (zawierają śladowe ilości tego kwasu).

Oliwa Północy czyli olej rzepakowy

Olej rzepakowy nie bez powodu nazywany jest oliwą północy – zawartością kwasu oleinowego olej rzepakowy dorównuje oliwie z oliwek. W Grecji i krajach basenu Morza Śródziemnego , oliwa z oliwek jest głównym tłuszczem – rodzima ludność używa jej w zasadzie do wszystkiego. Analogicznie, Polacy powinni stosować tożsame regionowi produkty, między innymi olej rzepakowy. Tłoczony na zimno olej rzepakowy to doskonałe źródło kwasów tłuszczowych z grupy omega 3 i omega 6. Warto podkreślić, że to właśnie w oleju rzepakowym występuje idealna proporcja w zawartości kwasów omega 3 do kwasów omega 6 – dzięki temu olej ten nadaje się znakomicie do codziennej diety.

Należy jednak podkreślić, że cenne właściwości będzie miał wyłącznie olej tłoczony na zimno, nieoczyszczony  i nierafinowany, który będzie spożywany tylko na zimno. Rafinaty dostępne powszechnie na sklepowych półkach nie mają żadnych właściwości – ich jedynym atutem jest fakt, iż  nadają się do smażenia.

Smak oleju rzepakowego

Wielu konsumentów próbujących po raz pierwszy w życiu dobrej jakości oleju rzepakowego tłoczonego na zimno przeżywa szok. I to dosłownie. Zdziwienie, zaskoczenie, zdumienie – to olej rzepakowy może smakować?  I to tak dobrze? A do tego ten piękny kolor i przyjemny zapach.

Dokładnie tak – olej rzepakowy, który powstał w procesie naturalnego tradycyjnego tłoczenia na zimno w temperaturze poniżej 40 stopni Celsjusza, zachowuje wszystkie naturalne właściwości. Charakteryzuje się piękną ciemnozłotą barwą, przyjemnym smakiem i aromatem.

Doskonale nadaje się do sałatek, surówek, past warzywnych, pesto, dressingów. Można używać go również do tzw. kuracji ssania oleju i płukania ust olejem.

Laboratorium Biooil
Brak komentarzy
Opublikowano w:
Blog, Fitoterapia, Olej rzepakowy
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Napisz komentarz