Co nieco o kapsaicynie

Kapsaicyna to…

… nic innego jak organiczny związek chemiczny, odpowiedzialny za ostry, piekący smak papryki.

Rozgryzasz paprykę chili lub habanero i czujesz charakterystyczny żar na języku – to właśnie moment, w którym uwalnia się kapsaicyna. Działając na receptory bólu sprawia, że przekazują one do mózgu sygnały, odbierane jako wrażenie gorąca i ból. A jednak ten ostry smak ukrywa dobroczynne właściwości.

W 1846 r. kapsaicynę wyodrębnił i zbadał amerykański chemik L.T. Thresh. Początkowo stosowano ją w Ameryce w kuracjach odchudzających, ponieważ kapsaicyna podkręca metabolizm, a co za tym idzie – przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Teraz, dzięki badaniom naukowym powszechnie wiadomo, że kapsaicyna także łagodzi ból, działa przeciwbakteryjnie, stosowana w odpowiednich ilościach łagodzi skutki dolegliwości choroby wrzodowej żołądka, a także obniża ciśnienie tętnicze krwi. Ponieważ kapsaicyna ma zdolności redukowania stresu oksydacyjnego, śmiało możemy zaliczyć ją do grona naturalnych przeciwutleniaczy.

Olej lniany na odchudzanie?Kapsaicyna

Brzmi co najmniej dziwnie, chyba że… mówimy o oleju lnianym z kapsaicyną. Wiadomo, że niekomfortowe odczucia związane ze spożyciem kapsaicyny można złagodzić równoczesnym spożyciem ciekłego tłuszczu, najlepiej roślinnego (nie radzimy zapijać kapsaicyny wodą, ponieważ nie rozpuszcza ona tej substancji i tym samym potęguje nieprzyjemne odczucia). Poza tym, olej lnianyzwłaszcza wysokolinolenowy, z zawartością kwasów Omega 3 na poziomie powyżej 50% – ma dla naszego organizmu niezwykle dobroczynne działanie: NNKT z tej grupy mają istotne znaczenie dla funkcjonowania organizmu. Stanowią między innymi wparcie dla układu nerwowego, krwionośnego, a także regulują poziom cholesterolu we krwi.

Olej lniany z kapsaicyną

Taka kombinacja smakowa jest gwarancją, że produkt spełni swoje zadanie związane z przyspieszeniem metabolizmu, a ponadto jego spożycie będzie mniej szokujące dla naszych receptorów smaku, a tym bardziej – bólu.

Trzeba jednak pamiętać, że – ze względu na kwasy tłuszczowe Omega 3 – powinien być przechowywany w warunkach chłodniczych i wykorzystywany wyłącznie do potraw na zimno. Co ciekawe – można taki produkt stosować zarówno w codziennej diecie, jak i użyć do zabiegów antycellulitowych na skórę. W naszej ofercie proponujemy olej lniany z kapsaicyną w dwóch stopniach ostrości.

Laboratorium Biooil
Brak komentarzy
Opublikowano w:
Blog, Fitoterapia
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Napisz komentarz