Olej z czarnuszki zastosowanie kosmetyczne

Olej z czarnuszki siewnej to jeden z najbardziej aktywnych biologicznie olejów. Stosowany jest zarówno w celach kulinarnych, jak i kosmetycznych. Stanowi bazę wielu naturalnych kosmetyków (profesjonalnych używanych w salonach dermokosmetycznych oraz kosmetyków komercyjnych) – warto sięgnąć po olej z czarnuszki również w domowym zaciszu, jeśli chcemy swojej skórze zafundować zabiegi odżywcze, odmładzające czy kojące.

 

Nigella Sativa - nasiona czarnuszki siewnejOlejowi z czarnuszki od tysięcy lat przypisuje się niesamowite właściwości – źródła naukowe donoszą o tym, że egipskie królowe, Nefretete i Kleopatra już tysiące lat temu doceniały czarnuszkę, której używały jako tajemniczego składnika do pielęgnacji urody.

Olej z czarnuszki egipskiej na urodę

Pod kątem troski o urodę, olej z czarnuszki można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Przyjmowany wewnętrznie, obecny w naszej codziennej diecie, dostarczy organizmowi cennych substancji takich jak kwasy tłuszczowe (linolowy, alfa-linolenowy, kwas eikozadienowy, palmitynowy czy mirystynowy), białka i węglowodany, alkaloidy (nigellinę, nigellaminę, nigellidynę, nigellicynę) i witaminy (A, E, F, B1, B3, B6).

Olejowi z czarnuszki przypisuje się między innymi właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne – to właśnie dlatego jest olejem tak cenionym w kosmetyce. Doskonale sprawdzi się jako wsparcie przy skórze trądzikowej oraz w przypadku osób dotkniętych atopowym zapaleniem skóry.

Jak wykorzystać olej z czarnuszki w celach kosmetycznych?

Tonik czarnuszkowy

2 łyżki nasion zalać szklanką wrzątku i zostawić do wystygnięcia. Takim tonikiem przemywać twarz dwa razy dziennie.

Maseczka z czarnuszki

2 łyżki nasion czarnuszki zmielić, dodać 1 łyżkę dowolnego oleju tłoczonego na zimno (może być również olej z czarnuszki). Tak przygotowaną pastę nanieść na skórę i pozostawić na ok 10 minut. Całość zmyć wykonując przy tym masaż skóry.

Olej z czarnuszki na włosy

Olej z czarnuszki doskonale nadaje się również do olejowania włosów i poprawy kondycji skóry głowy. Wystarczy niewielką ilość (łyżka stołowa) nanieść na skórę głowy, dokładnie wmasować i pozostawić na około 40 minut. Po wszystkim myjemy głowę i pozostawiamy do naturalnego wyschnięcia.

Laboratorium Biooil
Brak komentarzy
Opublikowano w:
Blog, Kosmetyki naturalne, Olej z czarnuszki
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Napisz komentarz