Olej konopny w kuchni

Olej konopny tłoczony na zimno z nasion konopi siewnej to olej, który choć obecnie zdobywa na popularności, znany był naszym prababkom i babkom już dawno. Obok oleju lnianego był jednym z najczęściej spotykanych na wsiach olejów, a gospodynie domowe podawały go na wiele różnych sposobów, wiedząc jak cenne właściwości skrywa.

Jak wygląda olej konopny?

Olej konopny to wizualnie bardzo charakterystyczny olej. Ma żywy, wręcz trawiasty kolor. Nie jest mętny, ma piękną barwę, którą można bez trudu rozpoznać.

Jak smakuje olej konopny?

Tutaj zdania są podzielone. Smak oleju konopnego z pewnością jest smakiem bogatym, złożonym, niejednoznacznym. Część osób przyrównuje jego smak do smaku szpinaku lub rukoli, inni konsumenci z kolei wyczuwają w nim orzechowy posmak.

Dlaczego warto używać oleju konopnego?

Olej konopny to jeden z najbardziej wartościowych odżywczo naturalnych tłuszczy. Tłoczony na zimno, nierafinowany, nieoczyszczony olej z konopi siewnej dobrej jakości to doskonałe źródło cennych składników, między innymi Kwasów Tłuszczowych, głównie tych z grup omega-9, omega-6 i omega-3. Warto wspomnieć, że olej konopny jest bogaty w β-sitosterol , któremu przypisuje się zdolność redukowania cholesterolu.

Przede wszystkim jednak olej konopny to doskonały dodatek do wielu dań, którym ten podniesie znacząco walory smakowe i estetyczne. Jest to produkt naturalny, zdrowy, łatwy w stosowaniu.

Jak stosować olej konopny?

Jak zdecydowana większość olejów tłoczonych na zimno, olej z konopi siewnej może być stosowany wyłącznie na zimno. Nie należy go podgrzewać lub tym bardziej na nim smażyć czy używać do pieczenia. Długotrwałe wystawienie oleju na działanie wysokiej temperatury doprowadzi do zmiany struktury oleju konopnego, który zostanie pozbawiony cennych właściwości.

Jest wiele ciekawych potraw, w których można wykorzystać olej konopny. Nasze prababcie okraszały olejem konopnym kaszę gryczaną, która podana w ten sposób nabierała zupełnie nowego charakteru – stawała się lekka, kremowa w smaku, charakterna. Podobnie rzecz ma się ze świeżo ugotowanymi pierogami – możesz polać pierogi tłoczonym na zimno olejem konopnym – jesteśmy przekonani, że będą ci smakowały bardziej niż zwykle!

Olej konopny doskonale sprawdzi się do przygotowywania na jego bazie pesto – nie tylko klasycznego bazyliowego, ale także pesto z czerwonych pomidorów, rukoli czy szpinaku. Wykorzystaj olej konopny również do past warzywnych, twarogowych oraz dipów i sałatek. Charakterystyczny, dość mocno wyczuwalny smak oleju konopnego podkreśli smak sałatek warzywnych w każdej odsłonie.

Jeśli lubisz zupy krem, możesz taką zupę podać z kleksem oleju konopnego – pamiętaj jednak, by olej ten trafił na talerz  tuż przed samym jedzeniem, aby olej nie był długo podgrzewany ciepłem zupy.

Jaki olej konopny jest najlepszy?

Polski rynek jest bogaty w oleje konopne, jednak pamiętać należy, że oleje te mogą być tłoczone z różnych gatunków konopi, a tym samym mogą mieć różne przeznaczenie. Olej konopny oferowany przez Laboratorium to olej tłoczony na zimno, nierafinowany, nieoczyszczony. Tłoczymy go dla Was z wysokiej jakości nasion konopi siewnej (Cannabis sativa.). Aby kupić dobry jakościowo olej, najlepiej wybrać sprawdzonego dostawcę i producenta. Nasze oleje dostępne są m.in. w sklepach ze zdrową żywnością, w marketach ekologicznych, w zielarniach i w niektórych aptekach.

Laboratorium Biooil
Brak komentarzy
Opublikowano w:
Blog, Fitoterapia, Kulinaria, Olej konopny
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Napisz komentarz