Olejowanie włosów naturalnymi olejami

Włosy są dla wielu Pań jednym z największych atutów. To właśnie dlatego, kobiety dążą do tego, by ich włosy wyglądały jak najlepiej. A jak wyglądają piękne włosy? Zdrowo i naturalnie. Obok codziennej higieny, ważne jest również zapewnienie włosom niezbędnych składników odżywczych, dzięki którym włosy pozostaną w dobrej kondycji. Jednym ze sposobów, zapewniających włosom odpowiednią dawkę witamin i mikroelementów, jest ich olejowanie.


Olejowanie włosów jest bardzo popularnym zabiegiem, który z powodzeniem można wykonać w zaciszu domowym. Potrzebne do tego są tylko łazienka, olej i odrobina chęci. Ważne natomiast jest, by zabieg ten przeprowadzać regularnie i poprawnie – jednorazowy zabieg nie przyniesie długotrwałego efektu.

Jak olejować włosy poprawnie? Jaki olej wybrać? Jaką metodą olejować włosy? Spróbujemy odpowiedzieć na wszystkie Państwa pytania.

Przed rozpoczęciem olejowania należy odpowiednio się do tego przygotować. Z łazienki i codziennego użycia powinny zniknąć środki zawierające parabeny i silikony. Warto na tydzień przed rozpoczęciem kuracji, warto rozpocząć mycie włosów szamponem z SLS (Sodium Lauryl Sulfate), dzięki któremu oczyścimy włosy ze wszystkich znajdujących się na nich silikonów i substancji filmotwórczych. UWAGA! Szamponu z SLS używamy tylko do momentu rozpoczęcia kuracji olejowej.

Olejowanie włosów – metody olejowania włosów

Olejowanie na sucho

Olejowanie na sucho to najprawdopodobniej (w zależności od subiektywnego odczucia) najprostsza metoda olejowania włosów. Przed zasadniczym myciem włosów, nakładamy olej i rozprowadzamy go po całej długości włosa – od nasady przy cebulkach, aż po końcówki. Olej wcieramy również w skórę głowy. Tak naolejowanej „czuprynie” dajemy odpocząć ok. 45 minut. Najlepszą opcją byłoby zostawienie oleju na całą noc, a następnie umycie włosów dopiero rano. Po upływie 45 minut (lub w lepszej opcji całej nocy) myjemy dokładnie włosy i pozwalamy im naturalnie wyschnąć.

Olejowanie na mokro

Włosy należy zwilżyć (ale nie do tego stopnia by ociekały wodą), a następnie nałożyć na całej długości włosów olej. Na mokrych włosach olej pozostawiamy na minimum półtorej godziny (w związku z tym, ze w przypadku mokrych włosów olej wchłania się nieco gorzej). Po upływie zalecanego czasu, włosy dokładnie myjemy i pozostawiamy do wyschnięcia.

Olejowanie w misce

Olejowanie tego typu, jak sama nazwa wskazuje, przeprowadzamy w misce. Do dużej miski należy nalać ciepłej wody. Woda nie może być letnia – musi być ciepła, aby dobrze połączyła się z olejem, który do niej wlejemy. Ponadto, pod wpływem ciepła, łuska włosa otwiera się, dzięki czemu olej jeszcze lepiej zadziała na nasze włosy. Na całą miskę wody należy wlać od 1 do 2 łyżek oleju. Następnie, do miski wkładamy włosy na całej długości, i w miarę możliwości trzymamy włosy zanurzone w misce na ok. 2-3 minuty. Po kąpieli w misce, włosy delikatnie wykręcamy, zawijamy w ręcznik i odczekujemy około 30 minut. Po upływie tego czasu myjemy dokładnie włosy i pozostawiamy do wyschnięcia.

Jaki olej wybrać do olejowania włosów?

Już wyznawcy starożytnej medycyny indyjskiej Ajurwedy wiedzieli, że najlepsze dla ciała są kosmetyki, które można zjeść. Właśnie dlatego, najlepsze są do tego naturalne oleje roślinne. Istnieje wiele olejów, które mają zastosowanie kosmetyczne. Najważniejsze, by olej był jak najbliższy naturze. My sugerujemy kierować się trzema kryteriami: olej powinien być tłoczony na zimno, powinien być nierafinowany i nie powinien zawierać żadnych chemicznych dodatków. Niestety olejki kosmetyczne sprzedawane w drogeriach kosmetycznych często mają niewiele wspólnego z naturalnym olejem – są rafinowane i perfumowane, a co za tym idzie, przetworzone i naszpikowane dodatkowymi niepotrzebnymi chemikaliami.

Nasze włosy lubią to, co naturalne i właśnie tego potrzebują. Najlepsze do olejowania włosów są olej lniany, olej arganowy, olej kokosowy i olej słonecznikowy, a także olej z czarnuszki. To oleje posiadające najlepsze właściwości odżywcze jeśli chodzi o zapotrzebowanie włosów.

Olej kokosowy na włosy

Olej kokosowy będzie dobrym rozwiązaniem dla osób z włosami bardzo suchymi, zniszczonymi, z tendencją do łamania i wypadania. Jest to olej o dość uniwersalnym zastosowaniu – będzie pasował do większości typów włosów. Szczególnie polecany jest osobom z włosami suchymi, farbowanymi i mocno zniszczonymi. Ze względu na swoją stałą konsystencję, olej kokosowy jest łatwy w użytkowaniu – nałożenie go przypomina nałożenie klasycznej odżywki. Olejowanie olejem kokosowym powinno objąć zarówno skórę łowy, cebulkę włosa i włos na całej długości.

Olejek arganowy na włosy

Olej arganowy, zwany także olejkiem arganowym, jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminę E – doskonale nadaje się do pielęgnacji włosów słabych, suchych i takich, które wykazują tendencję do puszenia się. Olej arganowy doskonale nawilży włosy, poprawi ich kondycję i ochroni przed działaniem promieni UV i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Olej lniany na włosy

Również olej lniany wymienia się w czołówce najlepszych tłuszczy do olejowania włosów. Jest to jedyny w swoim rodzaju olej roślinny – charakteryzuje się unikalnymi właściwościami. Jest to olej o największej (bo nawet 90%) zawartości Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (między innymi Omega-3 i Omega-6). Oleju lnianego użyjemy nie tylko do olejowania włosów, ale i do codziennej pielęgnacji końcówek. Jeśli twoje włosy wykazują skłonność do puszczenia się, a końcówki do rozdwajania, nakładaj codziennie odrobinę oleju roztartego w dłoniach na końcówki włosów. Dzięki składnikom odżywczym zawartym w oleju lnianym, Twoje włosy będą gładkie, lśniące i piękne – nie musisz obawiać się wrażenia tłustych włosów. Jeśli zastosujesz niewielką ilość oleju, Twoje włosy nabiorą blasku i zdrowego wyglądu.

UWAGA! Olej lniany jest produktem o krótkim terminie przydatności – nawet jeżeli kupujemy go wyłącznie w celach kosmetycznych, należy przechowywać go w lodówce, ponieważ przechowywany w niewłaściwych warunkach zupełnie traci swoje cenne właściwości.

Olej z czarnuszki na włosy

Olej z czarnuszki to bardzo specyficzny tłuszcz – głównie ze względu na bardzo intensywny, korzenny zapach. Troska o piękne i zdrowe włosy, wspierana kuracją olejem z czarnuszki powinna przebiegać dwutorowo: olej powinien znaleźć się w naszej diecie oraz w łazience, jako element pielęgnacji włosów. Olej z czarnuszki ma pieprzny, mocny aromat i podobny smak – doskonale nadaje się do dipów do kanapek, do past i do sałatek. Dieta bogata w olej z czarnuszki zapewni nam zdrowe, silne i piękne włosy.

Pamiętajmy, że wszystkie oleje naturalne, tłoczone na zimno, nieoczyszczone, nierafinowane, potrzebują specjalnych warunków przechowywania, aby nie traciły swoich cennych właściwości. Olej lniany bezwarunkowo musi być przechowywany w lodówce. Pozostałe oleje potrzebują chłodnego, ciemnego miejsca. W przeciwnym wypadku, oleje stracą cenne właściwości, a ich używanie nie przyniesie oczekiwanego efektu.

Laboratorium Biooil
Brak komentarzy
Opublikowano w:
Blog, Kosmetyki naturalne
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Napisz komentarz