Pasta do zębów z olejem kokosowym

Olej kokosowy jest bardzo często stosowany w kosmetyce – jest naturalnym tłuszczem, który daje naprawdę duże możliwości. Jest doskonałą bazą do wykonania naturalnych, nieuczulających, wydajnych i bezpiecznych kosmetyków. Jednym z takich kosmetyków jest domowa pasta do zębów na bazie oleju kokosowego.

Pasta do zębów z oleju kokosowego

Mieszkańcy wysp pacyficznych, od tysięcy lat stosują olej kokosowy jako zamiennik pasty do zębów. Dzięki swoim właściwościom, olej kokosowy pozwala utrzymać im jamę ustną i uzębienie w świetnej formie. Co więcej, olej kokosowy stosowany regularnie, pozwala zabezpieczyć się i zahamować działania próchnicze, jak również odrobinę wybielić zęby.

Jeśli chcesz zastąpić tradycyjne pasty do zębów (naszpikowane fluorem i siarczanami), postaw na ekologiczną kokosową wersję pasty do zębów. Jak przygotować w domu ekologiczną naturalną pastę do zębów bez fluoru, która nie uczula, nie powoduje podrażnień i pozwala utrzymywać higienę jamy ustnej? Potrzebujesz 4 składników: oleju kokosowego, sody oczyszczonej, ksylitolu i olejku zapachowego (można pominąć, jednak pasta do zębów będzie bezsmakowa).

Olej kokosowy konwencjonalnyOlej kokosowy jest podstawą takiej pasty, przede wszystkim ze względu na jego działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Zawarty w nim kwas kaprylowy sprawia, że skutecznie hamuje rozrost grzybów, i chroni ciało przed bakteriami.

Soda oczyszczona ma pełnić funkcję materiału ściernego. Jest ona na tyle delikatna, że nie uszkodzi szkliwa, a dobrze oczyści płytkę nazębną. Ponadto zadaniem sody, jest wytworzenie środowiska zasadowego, co dodatkowo pozwoli na zneutralizowanie bakterii, drobnoustrojów i innych mikroorganizmów. Soda zagwarantuje nam również świeży oddech, dzięki swoim właściwościom absorpcyjnym.

Ksylitol nie jest w paście niezbędny, jednak przyzwyczajeni do słodkiego smaku pasty do zębów, możemy go dodać, aby ekologiczna pasta na bazie oleju kokosowego była przyjemna w smaku. Jego zadaniem jest również zahamowanie procesów fermentacyjnych w jamie ustnej. Dodatkiem do pasty może być olejek miętowy lub goździkowy, które również wykazują działanie odświeżające, przeciwzapalne i oczyszczające.

Aby przygotować pastę do zębów na bazie oleju kokosowego, należy wymieszać w szklanym słoiczku lub hermetycznym plastikowym pojemniku, ¼ szklanki oleju kokosowego, ½ szklanki sody oczyszczonej spożywczej, 5 łyżeczek ksylitolu i kilka kropli (mniej więcej 1 łyżeczka od herbaty) olejków eterycznych. Taka naturalna pasta zachowa swoje właściwości kilka tygodni (jeśli będzie odpowiednio przechowywana).

Wersja związana z medycyną ajurwedyjską dopuszcza dodanie kurkumy – taka wersja pasty ma działanie wybielające.

Laboratorium Biooil
Brak komentarzy
Opublikowano w:
Blog, Kosmetyki naturalne, Olej kokosowy
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Napisz komentarz