Zdrowe tłuszcze w diecie psa

Każdy posiadacz psa wie, jak ważna jest troska o jego odpowiednio zbilansowaną dietę. Złe i nieodpowiednie żywienie jest widoczne niemal od razu: brzydka, matowa, wypadająca sierść, leniwy pies i kiepska forma czworonoga. Jak temu zaradzić? Na jakie składniki zwracać szczególną uwagę? Na przykładzie atopowego zapalenia skóry (które jest najczęstszym skórnym problemem psów), wielu właścicieli psów dowiaduje się, jak ważną rolę w żywieniu i zdrowiu psa odgrywają kwasy tłuszczowe.

AZS czyli atopowe zapalenie skóry, jest jedną z najczęstszych psich chorób. Choroba o podłożu genetycznym, która przebiega ze świądem, jest dla zwierzęcia bardzo nieprzyjemna, a dla właściciela trudna w opanowaniu. Odpowiednia dieta pozwala jednak złagodzić przebieg choroby i mu zapobiec.

Psom, które zmagają się z problemem AZS zaleca się podawanie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny n-3 i n-6 (np. omega 3 i omega 6). Kwasy ALA (alfalinolenowy) i GLA (gammalinolenowy) są bardzo pożądanymi składnikami psiej diety. Psy z chorobami dermatologicznymi, ale i wszystkie psy chcące cieszyć się zdrową, silną i piękną sierścią, powinny być suplementowane odpowiednią ilością tych kwasów.

Korzyści, jakie niesie za sobą podawanie psom wielonienasyconych kwasów tłuszczowych są oczywiste – kwasy te oddziałują pozytywnie na barierę naskórkową psa i łagodzą procesy zapalne. Kwas gammalinolenowy zmniejsza uwalnianie histaminy, a kwas dokozaheksaenowy redukuje wytwarzanie prostaglandyny.

Jaki olej najlepszy dla psa?

Doskonałym źródłem kwasu alfalinolenowego będzie olej lniany tłoczony na zimno, który z powodzeniem można włączyć do diety psa. Z kolei źródłami kwasu gamma linolenowego będą oleje z wiesiołka czy nasion czarnej porzeczki. Warto zatem wprowadzić do diety Waszego psa zdrowe oleje – ilość podawanych tłuszczy należy skonsultować z weterynarzem – dawka powinna być dostosowana do wieku, typu psa, jego wagi i specjalnych potrzeb. Jak we wszystkim w naturze, trzeba też uważać, aby psu nie podawać za dużo tłuszczu, bo może to powodować inne zaburzenia. Po zważeniu psiaka w gabinecie weterynaryjnym, każdy weterynarz dokładnie powie, ile dany pies potrzebuje danego oleju.

Pamiętajmy, że oczywiście nie samym tłuszczem pies żyje – psia dieta, tak jak i ludzka, musi być zbilansowana, różnorodna, atrakcyjna dla psa, ale przede wszystkim dla niego bezpieczna i wartościowa.

Laboratorium Biooil
Brak komentarzy
Opublikowano w:
Blog, Fitoterapia, Olej lniany, Olej z wiesiołka
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Napisz komentarz