Olej lniany w pielęgnacji
Olej lniany właściwości
Wysokolinolenowy olej lniany dzięki tłoczeniu na zimno zachowuje wszystkie najcenniejsze właściwości ziaren, z których został wytłoczony. Najwyższej jakości surowiec, starannie wyselekcjonowany i rzetelnie badany to gwarancja produktu, który spełni nasze oczekiwania. A czego oczekujemy od oleju, pozyskanego zgodnie z naturą? Że dostarczy naszemu organizmowi niezbędnych dla naszego zdrowia i samopoczucia substancji. I najlepiej, żeby działał zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz.
Olej lniany działanie
Tak właśnie działa olej lniany: to doskonały składnik codziennej diety, jak i skuteczny kosmetyk dla wymagających.
Jakie tajemnice kryje w sobie olej lniany tłoczony na zimno? To przede wszystkim bogate źródło kwasów Omega 3, niezbędnych nam do prawidłowego funkcjonowania. Kwasy te wspomagają pracę układu nerwowego, krwionośnego, a także regulują poziom cholesterolu.
Zawarta w oleju lnianym witamina E, czyli naturalny przeciwutleniacz, chroni organizm przed stresem oksydacyjnym i wzmożoną produkcją szkodliwych dla zdrowia wolnych rodników. Przeciwutleniacze mają zdolność nie tylko zabijania tych szkodliwych związków, ale także zmniejszania szkód, jakie zdążyły wyrządzić w ciele człowieka. Wolne rodniki powstają na skutek wpływu na organizm niekorzystnych warunków zewnętrznych (m.in. zanieczyszczenia powietrza, stres, używki czy zła dieta). Zmniejszają odporność organizmu na infekcje, zaburzają pracę mózgu i innych narządów. Witamina E jako naturalny przeciwutleniacz usuwa je z organizmu, działając profilaktycznie. Co więcej, witamina E korzystnie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie wzroku i rozwój płodu, a jej niedobór może powodować uszkodzenie systemu nerwowego, zwiększenie podatności na infekcje, anemię i ogólne zmęczenie.
A skoro olej lniany jest naturalnym wsparciem naszego organizmu w diecie, warto po niego sięgnąć także w zabiegach kosmetyczno-pielęgnacyjnych.
Olej lniany na cerę
Ze względu na liczne właściwości prozdrowotne olej lniany jest używany również w kosmetyce. Zawartość witaminy E powoduje, iż stosowany na zewnątrz opóźnia proces starzenia skóry, poprawia jej koloryt i elastyczność. Polecany jest także osobom o skórze wrażliwej i suchej, gdyż zawarte w nim składniki zmniejszają utratę wody przez naskórek nawilżając ją i poprawiając w ten sposób ogólną jej kondycję. Olej lniany coraz częściej staje się komponentem kosmetyków do pielęgnacji ciała jak balsamy, pomadki do ust czy płyny do kąpieli. Świetnie radzi sobie również z problemami skórnymi – stosowany systematycznie i długotrwale zwalcza trądzik, pomocny jest także w przypadku poparzeń słonecznych.
Olej lniany na włosy
Która z kobiet nie marzy o pięknych, zdrowych i błyszczących włosach? Z pewnością panowie również przykładają do tego wagę, jednak… włosy to nad wyraz kobieca domena 😉
Sklepowe półki dosłownie uginają się pod ciężarem zróżnicowanej i specjalistycznie dedykowanej oferty kosmetyków do pielęgnacji włosów: do delikatnych, suchych, łamiących się, przetłuszczających… Który wybrać?
Okazuje się, że i w tym przypadku ogromnym sprzymierzeńcem w pielęgnacji naszej urody jest natura. To oczywiste, a jednak wciąż jeszcze mało powszechne.
W mediach społecznościowych mnóstwo jest blogów urodowych, edukujących w zakresie powrotu do źródeł i korzystania z tego, co mamy dosłownie pod ręką – bez konserwantów, wspomagaczy, sztucznych dodatków i wypełniaczy. Okazuje się, że rekordy w popularności bije nasz stary i sprawdzony przyjaciel, czyli… olej lniany! Jego właściwości są zaskakujące, a przede wszystkim skuteczne. Olejowanie włosów olejem lnianym jest mało skomplikowane, nie powoduje reakcji alergicznych, a przy tym dostarcza naprawdę cennych substancji.
Olejowanie włosów
Zabieg polega na wtarciu we włosy (jeżeli nie ma potrzeby kuracji skóry głowy, nie natłuszczajmy jej niepotrzebnie) takiej ilości olej lnianego, aby objęty kuracją obszar nie był nadmiernie przeciążony, ale dobrze natłuszczony. Po aplikacji oleju lnianego powinnyśmy zadbać o ciepło, które przyspieszy i wzmocni działanie jego składników, dlatego warto jest owinąć głowę ręcznikiem i taki kompres nosić przez co najmniej godzinę. W przypadku, gdy warunki nam na to pozwalają – można z takim kompresem położyć się spać.
Po zdjęciu ręcznika włosy należy umyć delikatnym szamponem (najlepiej z serii dziecięcej), ponieważ ostrzejszy kosmetyk, np. szampon oczyszczający, mocno ingerując w strukturę włosa zniweczy skuteczność zabiegu olejowania. Nie zaleca się stosowania dodatkowych kosmetyków, które będą jedynie włosy niepotrzebnie obciążać.
Zabieg najlepiej powtarzać dwa-trzy razy w tygodniu, przez co najmniej dwa miesiące. Włos zostanie odżywiony, uzupełnione będą substancje, których brak powodował ich matowienie lub łamliwość, a nawet przetłuszczanie. Dzieje się tak dlatego, że olej lniany reguluje pracę gruczołów łojowych, stabilizując ich wydzielanie.
Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz