Bulletproof coffee – kawa kuloodporna

Kawa z olejem kokosowym

Wiele osób nie wyobraża sobie udanego poranka bez filiżanki świeżej aromatycznej kawy. Jak wzbogacić przysłowiową ‘małą czarną’, by niosła za sobą całe morze korzyści? Przygotować kuloodporną kawę (czyli bulletproof coffee). W środowisku trenerów fitness i dietetyków, napój ten bije wszelkie rekordy popularności. Choć dla niektórych wypicie kawy z olejem kokosowym (lub masłem) wydaje się być wyzwaniem niemożliwym, okazuje się, że regularne picie takiego napoju na śniadanie może przynieść bardzo korzystne efekty. Kawa kuloodporna jest popularna np. w diecie Paleo czy w diecie ketogenicznej.

Kawa kuloodporna z olejem kokosowymBulletproof coffee – skąd to się wzięło

Propagatorem kuloodpornej kawy, który wywołał kilka lat temu zamieszanie w sieci jest Dave Asprey, autor bloga o zdrowiu i odchudzaniu, który spopularyzował ten nietypowy napój. W trakcie wędrówki po Tybecie, Asprey, zaintrygowany napojem przygotowywanym przez mieszkańców tybetańskich gór, którzy mieszali herbatę z masłem z mleka jaków, postanowił przetestować połączenie kawy i oleju kokosowego.

Kawa z olejem kokosowym na pobudzenie metabolizmu

Uważa się, że picie kawy kuloodpornej może znacząco poprawić, a w zasadzie przyspieszyć nasz metabolizm. Wiąże się z tym bezpośrednio lepsza kondycja i szybsza utrata zbędnej tkanki tłuszczowej. Choć brzmi to paradoksalnie, kawa z tłuszczem pomoże nam…spalać tłuszcz!

Kuloodporną kawę poleca się również jako formę śniadania osobom aktywnym fizycznie – będzie to doskonałe źródło energii na cały poranek. Kawa z olejem kokosowym zapewnia poczucie sytości na przynajmniej kilka godzin.

Jak zrobić kawę kuloodporną

Przygotowanie kawy kuloodporej jest bardzo proste. Potrzebujemy prawdziwej, dobrej jakościowo kawy (najlepiej z rodzaju Arabica), oleju kokosowego i odrobiny masła. Do zaparzonej gorącej kawy (1 kubek 300 ml) dodajemy 1 łyżeczkę masła i 15-20 g oleju kokosowego tłoczonego na zimno. Całość należy bardzo dokładnie wymieszać – najlepiej taki napój zblendować. Do kawy warto dodać kardamon, który w naturalny sposób zneutralizuje odczyn kwasowy kawy.

Kawę kuloodporną pijemy na śniadanie – najlepiej zamiast śniadania. Kofeina zawarta w kawie zapewni energię, a tłuszcz zahamuje apetyt. W związku z tym, że nie będzie potrzeby dostarczenia węglowodanów, proces redukcji tkanki tłuszczowej będzie dużo bardziej skuteczny.

PLUSY regularnego spożywania kawy kuloodpornej

  • kawa kuloodporna stymuluje koncentrację
  • ułatwiona redukcja tkanki tłuszczowej
  • stymulacja metabolizmu
  • zróżnicowana i ciekawa dieta
Laboratorium Biooil
Brak komentarzy
Opublikowano w:
Blog, Olej kokosowy
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Napisz komentarz