Olej lniany – wszystko co warto o nim wiedzieć

Olej lniany właściwości

Olej lniany tłoczony na zimno, a szczególnie olej lniany wysokolinolenowy to doskonałe wsparcie przy profilaktyce i leczeniu wielu schorzeń. Swoje właściwości zawdzięcza wysokiej zawartości kwasów Omega 3 (NNKT), których nie jesteśmy w stanie wytworzyć sami, a które są nam do prawidłowego funkcjonowania wręcz niezbędne.

Dieta dr Budwig

Niemiecka naukowiec, dr Johanna Budwig odkrywała, że liczne schorzenia, które dotykają ludzkiego organizmu, są wynikiem niedoborów kwasów Omega 3. Opracowała dietę, w której bazuje się na kwasach Omega 3, pochodzących z tłoczonego na zimno oleju lnianego wysokolinolenowego. Dotyczy to zarówno wsparcia dietą kuracji, jak i profilaktyki wielu schorzeń.

Kuracja olejem lnianym

Okazało się, że wprowadzenie do codziennego jadłospisu oleju lnianego pozwoli na zaspokojenie niezbędnej dawki kwasów Omega 3, a tym samym – zapewni wsparcie prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego, nerwowego, a także ogólnego wzmocnienia organizmu, chroniąc go przed wieloma chorobami.

Jak stosować olej lniany?

W zależności od potrzeb – olej może być spożywany jako osobny produkt, ale i w połączeniu z codzienną dietą. Dr Budwig, opracowując swoją dietę sporządziła dokładny jadłospis, urozmaicony i bogaty w substancje odżywcze, a przy tym naprawdę smaczny! Olej może być dodany do sałatki, surówki, dipów i przestudzonych sosów, ale największe powodzenia ma niewątpliwie pasta budwigowa, która z powodzeniem zastąpi kupne twarożki – możliwości jej komponowania jest tyle, ile gustów kulinarnych: na ostro, słono, słodko, wytrawnie…

Olej lniany na czczo

Zwolennicy kuracji olejem lnianym spożywają go kilka łyżek (w zależności od zaleceń diety dr Budwig) na czczo. Faktem jest, że niektóre osoby chcą stosować kurację olejem lnianym, ale nie są w stanie takiego zabiegu wykonać ze względu na jego zniechęcający gorzkawy smak. Na szczęście, na rynku są produkty, które są tej goryczy pozbawione. Olej lniany może mieć smak delikatny i na tyle neutralny, że będzie pasował do wielu potraw, a przy tym skorzystać z niego mogą osoby spożywające olej lniany bezpośrednio i na czczo, bez obawy o dyskomfort.

Jak pić olej lniany?

Dieta dr Budwig zakłada dzienne dawki oleju lnianego wysokolinolenowego adekwatne do kondycji organizmu – od dwóch do ośmiu łyżek, w zależności od kompozycji jadłospisu na określony dzień czy etap diety, wspomagającej leczenie . W profilaktyce i zdrowej, zbilansowanej diecie olej lniany zawsze będzie naturalnym składnikiem, dostarczającym naszemu organizmowi niezwykle cennych kwasów Omega 3 – niezależnie, czy będziemy go pić osobno, na czczo, czy też wprowadzimy go do naszych potraw (wyłącznie na zimno!). Warto także pamiętać, że witaminy zawarte w warzywach są lepiej przyswajane w tłuszczach, tak więc dodanie dosłownie kilku kropel do ulubionego koktajlu czy smoothie może dać dużo lepsze efekty. Ciekawą propozycją jest olej lniany o smaku cytrynowym, którego orzeźwiająca, wyrazista nuta sprawi, że koktajl będzie smakował niepowtarzalnie, a przy tym dostarczy nam cennych składników i zagwarantuje, że lepiej je przyswoimy.

Olej lniany dla dzieci

Ponieważ kwasy Omega 3 mają korzystny wpływ na rozwój i funkcjonowanie układu nerwowego, olej lniany może być spożywany także przez dzieci i najlepiej, aby był składnikiem posiłku. Pasta budwigowa z miodem i miksowanymi owocami z pewnością zasmakuje nawet prawdziwemu niejadkowi 🙂 Oczywiście należy pamiętać, że olej lniany to także tłuszcz i – jak w każdym przypadku – należy go w dziecięcej diecie stosować rozsądnie i z umiarem.

Laboratorium Biooil
Brak komentarzy
Opublikowano w:
Blog, Olej lniany
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Napisz komentarz