Olej rzepakowy – oliwa Północy

Tłuszcz roślinny, jakim jest olej, jest nam potrzebny z powodu zawartości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych – linolowego (Omega 6) i linolenowego (Omega 3). Organizm potrzebuje ich do dobrej pracy serca i funkcjonowania układu krwionośnego, pracy nerek, a także kondycji skóry. Niestety, ponieważ nie potrafi ich wytworzyć sam, kwasy te musimy dostarczyć sobie w pożywieniu. Poza tym, że oleje roślinne należą do najlepszych źródeł tych substancji, to równie ważna jest proporcja między nimi. Najbardziej pożądana to dwie części omega-6 do jednej części omega-3 i taki stosunek kwasów (2:1) występuje właśnie w oleju rzepakowym.

Oleje rzepakowe

…to doskonały produkt, w pełni zastępujący popularną oliwę z oliwek, a nawet przewyższający jej parametry. A ponieważ występowanie, a tym samym wykorzystnie rzepaku jest bliższe naszej strefie klimatycznej, doskonale spełnia on swoją rolę w typowej dla nas diecie.
Rzepak jest w Polsce uprawiany powszechnie od lat 60. XX wieku. W latach 70. odkryto jednak w jego składzie substancję, która okazała się mieć niekorzystny wpływ na zdrowie, czyli kwas erukowy, występujący w dawnych odmianach rzepaku aż w 50% jego składu. Skutkiem tego olej rzepakowy z miejsca stracił na opinii lekarzy i użytkowników. Oprócz kwasu erukowego, olej tłoczony z dawnych odmian rzepaku zawierał związki siarkowe zwane glukozynolanami, odpowiedzialne między innymi za jego nieprzyjemny zapach.

Czy w takim razie olej rzepakowy jest zdrowy?

Na szczęście, współcześnie uprawiany olej rzepakowy znany jest ze swojej zapachowej i smakowej neutralności, a jego skład spełnia wymagania stawiane tłuszczom jadalnym przez współczesną naukę o żywieniu człowieka. Produkuje się go z nowoczesnych, bezerukowych odmian rzepaku, wyhodowanych w wyniku wieloletnich badań. Co więcej, od lat 90. jedyne uprawiane w Polsce odmiany rzepaku to właśnie te pozbawione kwasu erukowego, nazywane odmianami 00 lub „podwójnie ulepszonymi”. Dzięki nim właśnie olej rzepakowy stał się w niedługim czasie podstawowym tłuszczem roślinnym w wielu obszarach geograficznych.
Wśród wielu zalet oleju rzepakowego – oprócz właściwego stosunku kwasów Omega 6 do Omega 3 – równie istotny jest fakt, że 62% oleju rzepakowego to jednonienasycony kwas oleinowy, który zmniejsza zawartość złego cholesterolu (LDL) i poprawia stosunek dobrego (HDL) do złego.

Olej rzepakowy tłoczony na zimno

Najwięcej korzyści zapewni nam olej rzepakowy tłoczony na zimno, bowiem wysoka temperatura wykorzystywana podczas tłoczenia powoduje, że cenne kwasy tłuszczowe Omega zmianiają swoją strukturę cis, przekształcając się w szkodliwe tłuszcze trans. Dlaczego więc na rynku są oleje rzepakowe rafinowane, czyli tłoczone w wysokiej temperaturze? Ponieważ zwiększenie temperatury korzystnie wpływa na podniesienie wydajności. W tym kontekście olej rzepakowy rafinowany jak najbardziej nadaje się do smażenia, jednak trudno już mówić o jego korzystnym wpływie nasz organizm. Zaś…

olej rzepakowy nierafinowany

…zachowuje całe bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega, dzięki czemu korzystnie wpływa na funkcjonowanie mózgu, przeciwdziała miażdżycy oraz zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia zawału. Jest ponadto ogromnym źródłem przeciwutleniaczy. Stosowany przy zapaleniu stawów łagodzi jego objawy, oddziałuje również na układ trawienny, wspomagając prawidłową przemianę materii. Duża zawartość beta-karotenu w oleju rzepakowym korzystnie wpływa na funkcjonowanie wzroku oraz układu immunologicznego. To jeden ze stabilniejszych olejów – jest dość odporny na temperaturę otoczenia i jełczenie. Można go dodawać do wszelkiego rodzaju dań, ale – wyłącznie na zimno!

Laboratorium Biooil
Brak komentarzy
Opublikowano w:
Blog, Kulinaria, Olej rzepakowy
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Napisz komentarz